Fajne aplikacje na Androida za darmo. Co ściągnąć?

1. IFTTT – darmowa automatyzacja zadań smartfona

O płatnym programie Tasker pisaliśmy w naszym przeglądzie przydatnych aplikacji na Androida, podając jako jego darmowy odpowiednik właśnie IFTTT. Program ten opiera się na prostym schemacie, którego skrót stanowi jego nazwę: IF This Then That – jeśli to, to tamto. Czyli dokładnie co? To już zależy od nas, ponieważ chodzi o budowanie zależności pomiędzy ponad 600 aplikacjami – jeśli rano zadzwoni budzik, IFTTT może wyświetlić pogodę, po której wyłączeniu uzyskamy natychmiast wgląd do kalendarza i odpalimy najlepszą motywacyjną playlistę Spotify. Idealnie nadaje się również do automatyzacji pracy związanej z social mediami, ponieważ zdjęcie wrzucone na Facebooka może automatycznie przerobić na post na Twitterze oraz wpis blogowy. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!

IFTTT pobierzemy za darmo, ale bezpłatna wersja pozwoli na stworzenie zaledwie 3 własnych scenariuszy, a poza tym korzystać będziemy mogli wyłącznie z tych znajdujących się w bazie aplikacji. Na szczęście lista jest imponująca!

2. Microsoft Launcher – bezpłatna odmiana twojego telefonu

Chociaż przyzwyczajenie może zdziałać cuda, nie każdy czuje się komfortowo z domyślnym wyglądem Androida. Fajną aplikacją pozwalającą to zmienić jest Microsoft Launcher, dzięki któremu elementy widoczne w menu będziemy mogli bardzo łatwo dostosować do swoich potrzeb. Mimo iż zmiany mają charakter estetyczny, nieprzypadkowo zalicza się ML do grona programów poprawiających produktywność. Aplikacja pozwala przystosować Androida do naszych potrzeb w znacznie większym stopniu. Nie jest to przy tym typowy program optymalizacyjny, których instalowanie odradzaliśmy na liście niepotrzebnych aplikacji.

Jak wiele świetnych aplikacji od Microsoftu, także Launcher jest bezwarunkowo darmowy.

3. Brewtime – fajna aplikacja na Androida dla kawoszy

Tutaj mamy do czynienia z aplikacją znacznie lżejszego kalibru. Brewtime to bardzo przyjemna propozycja dla posiadaczy telefonów z Androidem, którzy jednocześnie lubią pić kawę. Parzenie idealnej „czarnej” wymaga sporego kunsztu, ale jest znacznie łatwiejsze z odpowiednią instrukcją. Dostaniemy ją tutaj, wraz z poradami od uznanego baristy oraz dokładnym regulatorem czasowym pomagającym robić kolejne czynności w odpowiednim czasie. Sposobów przyrządzania kawy oraz rodzajów smolistego napoju jest mnóstwo, więc nawet mistrzowskie opanowanie podstawowego przepisu nie sprawi, że będziemy chcieli tę aplikację usunąć.

Aplikacja Brewtime jest darmowa, a jedną z przyczyn tego stanu rzeczy stanowi prostota. Osobom bardziej zaawansowanym w parzeniu kawy mogą się jednak przydać opcje płatne, których w Google Play też nie brakuje.

4. Duolingo – wciągające aplikacja do nauki języków za darmo

O tym, jak fajną sprawą jest Duolingo, najlepiej świadczy jego obecność również na liście najlepszych aplikacji do nauki angielskiego na iPhone’a. Co muszą zrobić producenci edukacyjnego software’u dla dorosłych, aby użytkownicy uznali go nie tylko za dydaktyczne cudo, ale także świetną zabawę? Wpleść w proces nauki elementy rywalizacji i zbierania punktów, których przyznawanie wynagradza nas za naukę i sprawia, że chcemy poznawać więcej i więcej słówek. Niezależnie od wybranego języka oraz poziomu nie będziemy mogli się 

Większość cennych kursów językowych z Duolingo dostajemy za darmo, jednak przy szczególnie trudnych językach lub specjalistycznym wokabularzu dostęp może wymagać od nas wykupienia abonamentu.

5. Khan Academy Kids – najlepsza darmowa gra edukacyjna

O ile Duolingo najlepiej sprawdzi się w przypadku starszych nastolatków i dorosłych, młodsze dzieci zainteresować powinny się Khan Academy Kids. To fantastyczna aplikacja edukacyjna, która w zabawny i mądry sposób daje wiedzę ze wszystkich obszarów edukacji. Chociaż nie ma polskiej wersji, nawet najmłodsi mogą przechodzić podstawowe lekcje z czytania i pisania w języku angielskim, a potem wraz z rozwojem swoich umiejętności uczyć się na przykład matematyki. Co w sytuacji, gdy przyswajanie angielskiego będzie szło opornie? Wówczas pomogą dziesiątki aktywności związanych z rozwijaniem kreatywności.

Głównym założeniem produktów Khan Academy jest bezpłatny dostęp do wiedzy we wszystkich częściach świata. Nie inaczej jest z wersją Kids!