Dodatkowe aplikacje do robienia zdjęć iPhone – 5 propozycji

1. Obscura 2 – jedna z profesjonalnych aplikacji do robienia zdjęć na iPhone

Dalszą część artykułu chcielibyśmy poświęcić mniej standardowym aplikacjom do robienia zdjęć na iPhone, dlatego tutaj oprócz Obscura 2 polecamy również Halide. Są to dwa najczęściej polecane programy, które oddają nam kontrolę nad ISO czy migawką, a także milionem innych czynników, z których znający się na rzeczy fotograf jest w stanie wyciągnąć jeszcze doskonalsze zdjęcie, niż zwyczajowo robi smartfon Apple.

Oprócz kosmetycznych różnic w dostępnych opcjach, te dwie aplikacje do robienia zdjęć na iPhone różnią się nieznacznie także ceną: Obscura 2 kosztuje w App Store 23,99 zł, a Halide 27,99 zł.

2. Hydra – iPhone zrobi dobre zdjęcie przy słabym oświetleniu!

Hydra to aplikacja do robienia zdjęć, dzięki której iPhone’owi nie będzie straszne oświetlenie daleko odbiegające od ideału. Zasada jej działania jest prosta – ostateczna fotografia sklejana jest z nawet 60 zdjęć, dzięki czemu udaje się wyzyskać praktycznie całe oświetlenie, jakie jest dostępne. Usuwane są również szumy, a aplikacja dzięki API wykorzystuje dodatkowo możliwości zupgrade’owanych aparatów z kolejnych odsłon smartfonów Apple. 

Osoby, którym zależy na robieniu maksymalnie dobrych zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych, nabędą aplikację Hydra za 23,99 zł.

3. Focos – aplikacja na iPhone do fotografii portretowej z bokeh<

Czasy, w których fotografia portretowa zarezerwowana była wyłącznie dla fotografów ze sprzętem za grube pieniądze, minęły m.in. dzięki aplikacjom do robienia zdjęć takim jak Focos. Piękne portretówki z niewyobrażalną przed laty głębią zrobimy na bieżąco, a przy odrobinie umiejętności uczynimy z nich jeszcze doskonalsze rzeczy po fakcie, w trybie edycji. Tam będziemy mogli bawić się filtrami i kolorami, a w wyciągnięciu maksimum pomogą wbudowane tutoriale w formie wideo.

Najważniejsze opcje Focos są darmowe. Korzystanie z najbardziej zaawansowanych opcji wymaga jednak opłacenia subskrypcji: miesięcznej (4,99 zł), rocznej (37,99 zł) lub dożywotniej (59,99 zł). 

4. Spectre Camera – zapanuj nad ruchem na zdjęciach

Aplikacje na iPhone’a wyspecjalizowane w konkretnym rodzaju zdjęć to największe dobrodziejstwo dla zapalonych fotografów. Jedną z perełek tego typu jest Spectre Camera, która zajmuje się ruchem. W zależności od potrzeb użytkownika może go całkowicie ze zdjęcia wymazać lub wręcz przeciwnie, nadać zdjęciu wrażenia dynamizmu. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb robienia fotografii i… tyle. To naprawdę prosta aplikacja skupiona na dwóch konkretnych zadaniach, pozbawiona szerszych możliwości edycyjnych.

W przypadku Spectre Camera nie mamy do czynienia z darmową wersją. Aplikacja kosztuje 18,99 zł, co wśród płatnych aplikacji do robienia zdjęć czyni ją jedną z tańszych.

5. Oilist – aplikacja do zmieniania zdjęć z iPhone’a w obrazy olejne

O ile wcześniejsze programy do robienia zdjęć iPhone miały szansę zainteresować fanów dobrej fotografii, Oilist trafi raczej do osób chcących pobawić się w ciekawymi aplikacjami z App Store. Zmienia fotografie w obrazy przynależące do 48 stylów malarskich, od impresjonizmu po surrealizm. Chociaż może wydawać się, że jest to raczej jednorazowa zabawka, mnogość opcji przykuwa do niej na znacznie dłużej. Nie trzeba być przy tym koneserem sztuki, aby docenić zdjęcia zmienione przez Oilist.

Cena nie odbiega od innych aplikacji do robienia zdjęć na iPhone, choć w tym przypadku nie zwiększamy możliwości aparatu, a zyskujemy opcję na świetną zabawę na pograniczu sztuki i technologii. Oilist kosztuje w App Store 18,99 zł.