Gry z App Store za darmo – 5 propozycji

1. Tetris® – największy klasyk musi być w App Store za darmo

Chociaż na liście tej pojawią się też produkcje wykraczające poziomem ponad nieskomplikowane w większości propozycje z rankingu najlepszych gier App Store według popularności, i tutaj znajdzie się miejsce na prostotę. Jednym z najlepszych bezpłatnych tytułów na iPhone’a jest bowiem klasyczny Tetris®, w którym dopasowujemy do siebie spadające klocki. Magia radzieckiej produkcji przyciąga kolejne pokolenia graczy od lat 80. i nic nie zapowiada, aby miało się to w najbliższych dekadach zmienić!

Opisujemy tu wersję oficjalną, którą w App Store udostępnia za darmo N3TWORK Inc. Średnia ocen rzędu 4,3 jest mocno zaniżana przez użytkowników niezadowolonych z reklam, więc można zastanowić się nad uiszczeniem opłaty za brak reklam.

2. Sky: Children of the Light – bezpłatna przygoda dla dzieci i dorosłych

Przykładem darmowej gry w App Store o jakości porównywalnej z płatnymi produkcjami z segmentu AAA jest Sky: Children of the Light. Za baśniową opowieść z cudowną grafiką oraz nastrojową muzyką nie zapłacimy ani złotówki. Rozgrywka polega na eksplorowaniu świata gry i rozwiązywaniu wraz z innymi graczami zagadek. Szczegółowe mechaniki odkrywane są stopniowo, więc każda kolejna godzina spędzona w grze to nowe doznania.

Niestety, po zapoznaniu się z wszystkimi mechanikami spokojny charakter gry może nas zniecierpliwić. Przyspieszenie rozgrywki wymagało będzie już kupna energii, a Season Pass to wydatek nawet 47,99 zł!

3. The Battle of Polytopia – darmowy klon Civilization

W naszym top 5 najlepszych gier na iPhone’a znalazł się wysokobudżetowy klasyk Civilization 6. Jego darmowy klon to The Battle of Polytopia, również oparty na założeniach 4X: eXplore, eXpand, eXploit i eXterminate. Urozmaicenie do standardowej rozgrywki turowej z tego gatunku wprowadzają trzy zróżnicowane tryby gry. Sporą zaletą jest też łatwe wyszukiwanie przeciwników w trybie multiplayer i konkurowanie z graczami na takim samym poziomie jak my.

Korzystanie z gry jest darmowe, a mechaniki gry nie wymuszają dodatkowych opłat. Jedyne mikropłatności dotyczą dodatkowych plemion, które kosztują od 4,99 do 8,99 zł.

4. Yeah Bunny 2 – jedna z wielu darmowych platformówek

Gatunkiem wręcz idealnym dla szukających bezpłatnej rozrywki w App Store są platformówki. Nie sposób podliczyć darmowych gier z tej kategorii na iPhone’a, a mnóstwo z nich stoi na wysokim poziomie. Do naszego rankingu wybraliśmy produkcję Yeah Bunny 2, która przypadnie do gustu fanom tradycyjnych tytułów tego typu. Polega na bieganiu króliczkiem po planszach, skakaniu oraz zbieraniu prostych znajdziek w celu odblokowania kolejnych poziomów. Nie ma tu miejsca na rewolucyjne mechaniki, jest tylko prostota i estetyczne wykonanie.

Podobnie jak w wielu darmowych grach z App Store, i tutaj mamy do czynienia z reklamami. Mimo iż nie wybijają z samej rozgrywki, można zdecydować się na ich wyłączenie za 13,99 zł.

5. BitLife – wciągający symulator z opcjonalnymi opłatami

Wciągające gry mają to do siebie, że przed spędzeniem kilku godzin na zupełnie bezsensownym klikaniu po ekranie nawet nie pomyślelibyśmy, że od czegoś takiego można byłoby się uzależnić. Tak właśnie jest z symulatorem życia BitLife, w którym na bazie generowanych losowo scenariuszy podejmujemy proste decyzje i obserwujemy rozwój bohatera od niewielkiego plemnika aż do śmierci. Ta nastąpić może w różnym wieku i być tak efektem naszych wyborów, jak i zwyczajnego pecha. Takie jest życie…

Podobnie jak wszystkie darmowe gry w AppStore, i w tym przypadku twórcy produkcji zarabiają na mikrotransakcjach. Dotyczą one nie tylko uwolnienia graczy od reklam (4,99 zł), ale również rozszerzenia gry o dodatkowe opcje (tzw. Bitizenship za 23,99 zł).