Darmowe i płatne aplikacje do nagrywania ekranu w iOS

1. Aplikacja fabryczna z iOS – ma mało funkcji, ale jest darmowa!

Zanim ściągniemy inną aplikację do nagrywania ekranu w iOS, warto zainteresować się darmowym sposobem dostępnym od iOS 11. Aby nagrać ekran Phone’a z takim systemem, wystarczy wejść w Ustawienia, po czym wybrać Centrum sterowania i w zależności od wersji systemu operacyjnego rozwinąć Więcej narzędzi/Dostosuj narzędzia. Wystarczy, że z tego miejsca dodamy znaczkiem plusa „Nagranie z ekranu”, a w centrum sterowania pojawi się także opcja nagrywania ekranu. Wykonane z jej pomocą wideo dostępne będzie w standardowej galerii na naszym smartfonie.

Główną zaletą tej opcji jest fakt, że nie musimy instalować żadnej aplikacji z App Store. Niestety, brak w tym przypadku funkcji edytowania nagrań.

2. Record it! – nagrywanie ekranu w iOS z prosta edycją

Jeżeli chcemy bardziej pobawić się nagraniami naszego ekranu w iOS, musimy udać się do App Store i ściągnąć jedną z wielu aplikacji do tego przeznaczonych. Najprostszą opcją będzie Record it!, który oprócz samego ekranu pozwoli także na nagranie dźwięku. Następnie całe wideo można będzie także obrobić z pomocą filtrów lub prostych narzędzi edytorskich takich jak przycinanie. Obrobiony filmik można łatwo wyeksportować lub wrzucić na YouTube.

Niestety, darmowa wersja Record it! pozwala eksportować wyłącznie pliki nie dłuższe niż 3 minuty. W celu skorzystania z pełni możliwości programu należy wykupić wersję Pro, kosztującą 23,99 zł.

3. DU Recorder – aplikacja i do nagrywania, i do streamowania

Ekran iPhone’a możemy nie tylko nagrywać, ale i udostępniać na żywo szerszemu gronu. Przy pomocy DU Recorder można streamować wideo w wysokiej jakości na portale takie jak YouTube, Facebook czy Twitch. Aplikacja ma wszystkie opcje edycyjne poprzedniego programu, ale uzupełnia je również o naklejki, interesujące pliki audio czy możliwość efektownych przejść pomiędzy scalonymi filmikami. Świetna jest również możliwość eksportowania nagrań jako GIF-ów.

Niestety, po ściągnięciu DU Recorder za darmo musimy pogodzić się ze znakiem wodnym, którym opatrzone będą nagrania. Aby tego uniknąć, będziemy musieli regularnie opłacać subskrypcję.

4. Reaction Cam – jednocześnie z ekranem nagrasz swoją twarz

Ciekawą opcją aplikacji do nagrywania ekranu w iOS są reakcje, czyli jednoczesne nagrywanie ekranu oraz pokazywanie obrazu z kamerki selfie. W ten sposób dzielić możemy się na bieżąco naszymi reakcjami na odbierane od znajomych GIF-y czy memy. Jeżeli ten sposób komunikacji idealnie trafia do kręgu towarzyskiego, w którym się obracamy, świetną zabawą może być Reaction Cam. Dzięki niemu nagramy spontaniczną odpowiedź na wyświetlane filmiki z YouTube czy TikToka albo zdjęcia na Instagramie.

Aplikacja Reaction Cam jest darmowa. W App Store widnieje opcja nabycia wersji Pro, ale jej kupno za 4,99 zł absolutnie nic nie daje.

5. Powder – nagrywanie ekranu iPhone’a podczas gry

O tym programie pisaliśmy już w kontekście fajnych aplikacji na iPhone za darmo, ale o Powder koniecznie trzeba też wymienić jako świetną aplikację do nagrywania ekranu w iOS. Jest wprawdzie przeznaczona głównie dla graczy, ale brać przykład powinni z niej twórcy wszystkich programów na telefony. Idealnie wpisuje się w potrzeby grupy docelowej – oprócz edycji łączy także środowisko gamerów, pozwalając im nawiązywać kontakt na bazie nagranych filmików lub komentarzy do nich. Wideo udostępnić można nie tylko w feedzie Powdera, ale również na Instagramie, Snapchacie czy TikToku.

Powder to aplikacja darmowa. Nie ma żadnej funkcji wymagającej wydania pieniędzy, brak też subskrypcji czy potrzeby wyłączania reklam po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.