1. Brawl Stars – brama do świata esportu
Pierwszą z propozycji jest Brawl Stars, czyli gra powstała z myślą o przeniesieniu esportowych emocji na urządzenia mobilne. Zręcznościówka oparta na potyczkach między 3-osobowymi drużynami wydana została pod koniec 2018 roku, a w 2020 roku przekroczyła barierę 200 milionów pobrań. Mistrzostwa świata w tę grę miały pulę nagród sięgającą 1,5 miliona dolarów! Za jej sukces odpowiada mnogość różnorodnych trybów (mecz piłkarski, zbieranie klejnotów) oraz stały dopływ nowych wydarzeń.
Ściągnięcie Brawl Stars, codzienna gra oraz udział w turniejach eliminacyjnych nie wymagają od graczy żadnych opłat. Dotyczą one wyłącznie dodatkowych przedmiotów kosmetycznych.
2. Terraria – nazywana Minecraftem na Androida
Na naszej liście gier na Androida dostępnych z padem znalazł się Minecraft, ale prawdziwą zręcznościówką jest najbardziej udany klon tej gry, czerpiący pełnymi garściami również z oldschoolowych produkcji w rodzaju Metroida. Terraria to umiejscowiony w 2D sandbox z proceduralnie generowanym światem gry. Rozgrywkę rozpoczyna się z kilkoma podstawowymi przedmiotami, ale ekwipunek rozwija się w nieskończoność podczas eksploracji 20 biomów, walki z 400 typami przeciwników oraz samodzielnego wytwarzania nowych przedmiotów.
Terraria kosztuje 4,99 dolara, a więc jest niemal dwa razy tańsza niż Minecraft. Za tę cenę dostaniemy doskonałą grę zręcznościową, która wystarczy na kilkadziesiąt godzin rozgrywki!
3. Super Mario Run! – typowa gra zręcznościowa na telefon
Jednym z najpopularniejszych podtypów gier zręcznościowych na telefony jest tak zwany auto-runner. W produkcjach tego typu kierujemy ciągle biegnącą postacią, której pomóc trzeba w omijaniu przeszkód i zbieraniu dopałek, monet oraz innych przedmiotów. W Mario czynimy to za pomocą dotykania ekranu dotykowego – im dłużej to czynimy, tym hydraulik podskoczy wyżej. Przed wydaniem jednej z najlepszych gier wyścigowych na Androida w postaci Mario Kart Tour, była to najszybciej rozchodzącą się produkcja w historii gier mobilnych. W pierwszym tygodniu po premierze pobrało tę zręcznościówkę ponad 50 milionów graczy!
A ile kosztuje Super Mario Run? Niestety, pełna wersja gry zmusza graczy do poniesienia wydatku rzędu 50 zł. Za darmo wypróbować można tylko kilka poziomów, więc wielu fanów grania mobilnego przejdzie obok tej produkcji obojętnie.
4. Forza Street – najlepsza zręcznościówka z wyścigami
Kolejna pozycja na naszej liście balansuje na granicy pomiędzy byciem wyścigówką a typowym arcade’em, ale ostatecznie Forza Street bliżej ma do tego drugiego gatunku. Wprawdzie tematem są zmagania samochodzików Hot Wheels, jednak nie mamy nad ich ruchami większej kontroli oprócz naciskania przycisków odpowiadających za hamowanie i prędkość. To zręcznościówka z krwi i kości, w której za zwycięstwo odpowiadają wyłącznie szybkie palce. A do tego piekielnie wciągająca!
Sporą zaletę Forza Street stanowi fakt, że jest to gra darmowa. Fakt ten połączony z niewielką liczbą ruchów do opanowania oraz niezbyt wysokimi wymaganiami sprzętowymi sprawiają, że to produkcja idealna do zainstalowania na telefonie dla dziecka.
5. Snake.io – legenda z Nokii także na Androidzie!
Ostatnią pozycją na naszej liście najlepszych gier zręcznościowych na Androida będzie kultowa gra sprzed dekad w wersji na Androida. Snake.io oraz bliźniaczy wobec niej Slither.io przenoszą na nowoczesne smartfony klasyka, który znalazł swoje miejsce nawet w kultowym polskim filmie Chłopaki nie płaczą. Ta sama grywalność, ale o niebo lepsza grafika i obecność zabawnych skórek w miejsce węża to świetny argument za tym, żeby przypomnieć sobie legendę gier komórkowych.
Gra jest całkowicie darmowa, ale niestety w zamian otrzymujemy mnóstwo reklam.