1. Lineage 2: Revolution – popularny klasyk MMORPG w wersji mobile
Choć niektórym graczom może być w to trudno uwierzyć, Lineage 2 jest z nami od 2003 roku. Niegdyś jedna z najpopularniejszych gier MMORPG na świecie, teraz przyciąga graczy przede wszystkim w wersji mobile. Prequel produkcji znanej z PC-tów przyjął się niezwykle dobrze przede wszystkim wśród fanów pierwowzoru, ale klasyczny dla gatunku model rozwoju postaci oraz niezwykle dynamiczne walki przyciągają nie tylko ich. Najtrudniejsze misje zmuszają do wysiłku godnego najlepszych gier zręcznościowych na Androida! Wrażenie robi także otwarty świat, stanowiący rzadkość w mobilnych MMORPG.
Standardem wśród gier MMORPG na Androida jest ich darmowy charakter. Producenci odbijają sobie to na mikrotransakcjach i nie inaczej jest z Lineage 2: Revolution. Na wyższych poziomach możemy odnieść wrażenie grania w tytuł „pay-to-win”!
2. Warspear Online – dla niektórych jest to Tibia na Androida
Innym klasykiem MMORPG na komputerach osobistych była Tibia, znana praktycznie każdemu przedstawicielowi obecnego pokolenia 30-latków. Mimo wielu różnic w zakresie świata gry i dostępnych klas postaci Warspear Online jest na tej grze wyraźnie wzorowany. Widać to chociażby po wymaganiach sprzętowych, które powinien udźwignąć każdy smartfon. I tutaj niewielkie ambicje graficzne wynagradza wciągająca rozgrywka oraz bogaty świat. Twórcy wciąż dbają o kolejne dodatki, więc w grze zdecydowanie jest co robić.
Gra jest oczywiście darmowa, ale podobnie jak w pozostałych bezpłatnych MMORPG przy chęci zagrania pvp raczej nie damy rady dotrzymać kroku postaciom, których właściciele przeznaczają grube pieniądze na mikrotransakcje.
3. Order & Chaos 2: Redemption – po prostu świetna gra MMORPG
Kolejna produkcja z listy najlepszych gier MMORPG także nie ucieka od modelu pay-to-win, ale do wciągającej rozgrywki dokłada jeszcze równie pochłaniającą fabułę. Bogactwo świata gry rozciąga się zresztą z kampanii fabularnej na pozostałe aktywności, które nie dają graczom chwili na wytchnienie. I nie chodzi tu wyłącznie o szukanie lepszych przedmiotów, farmienie golda czy zdobywanie doświadczenia, typowe dla tego gatunku. Order & Chaos 2: Redemption to gra zwyczajnie ciekawa!
Niestety, i w tym przypadku gracze chcący znaleźć wytchnienie od P2W nie znajdą raczej swojej ostoi. A przynajmniej jeżeli chodzi o szukanie swojego miejsca w hierarchii uczestników rozgrywki, ponieważ jak na darmową grę Order & Chaos 2: Redemption oferuje zaskakująco dużo interesującej zabawy, wykraczającej poza standardy MMORPG.
4. Toram Online – perełka dla entuzjastów japońskich klimatów
Gra MMORPG z mikropłatnościami, ale bez ciśnienia na tworzenie jak najlepszych buildów i wgniatanie w ziemię graczy, którzy nie wydają na rozgrywkę zbyt wielu pieniędzy? Tak właśnie określić można utrzymane w japońskich klimatach Toram Online. Z rozgrywką typu gracz vs gracz raczej możemy sobie tu dać spokój, ale rekompensuje to doskonała fabuła. Do skupienia się właśnie na niej zachęca również system rozwoju postaci, oparty nie na klasie, lecz dzierżonej przez bohatera broni. Entuzjaści serii Final Fantasy XII powinni być wniebowzięci!
Toram Online pobierzemy za darmo. Mimo obecności mikrotransakcji, nie będzie nas do nich ciągnęło. Nic dziwnego, że przez wielu graczy nazywana jest najbardziej uczciwą grą MMORPG na rynku!
5. Albion Online – Android też ma coś dla fanów gildii w MMORPG
Wiele osób nawet po wielu latach od zarzucenia regularnej gry w MMORPG odczuwa nostalgię za systemem gildii. Łączenie się przez graczy w klany i długie godziny spędzone w gronie kompanii braci to wspomnienia, które przywołać może Albion Online. Skupienie rozwoju postaci wokół ekwipunku, do którego dostęp mamy dzięki surowcom zbieranym w strefach pvp, skłania rzesze Albionowców do współpracy. Nie znajdziecie więc drugiego sieciowego RPG na Androida, w którym znalezienie swojego miejsca w większym ekosystemie byłoby tak łatwe.
Pewne kontrowersje budzi charakter gry pod względem mikrotransakcji, jednak zdecydowanie mamy tu do czynienia z mniej agresywnym systemem niż w pozostałych MMORPG na rynku. Wydawanie w grze prawdziwych pieniędzy pomaga, ale regularne wykonywanie questów pozwala nadrobić straty i nie zmusza do dylematu “zapłata lub przegrana”.