1. This War of Mine – polska gra na Androida z listy… lektur
Na pierwszym miejscu wśród gier strategicznych na Androida wręcz musimy wyróżnić polską produkcję This War of Mine. Stała się ona przykładem gry na tyle dobrej i mądrej, że znalazła się w kanonie lektur szkolnych! Przedstawia popularny w grach strategicznych motyw wojny z perspektywy cywili, którzy nie są elitarnymi żołnierzami ani wybitnymi strategami. Muszą po prostu przetrwać, mierząc się z brakiem żywności, chłodem, snajperami czy szabrownikami. Polski producent 11 bit studios w kwestii przenoszenia gier na urządzenia mobilne jest mistrzem. Rzadko kiedy bezpośredni port gry na Androida z konsoli oraz PC dostaje tak bezproblemowe sterowanie.
Pewien mankament This War of Mine stanowi cena, ponieważ wynosi ona 49,99 zł. Dostajemy jednak za te pieniądze grę, która stanowi nową jakość w elektronicznej rozrywce.
2. Clash of Clans – najlepsza mobilna gra strategiczna wszechczasów
Chociaż odpowiada za to uzależniający model gry, czyste liczby i tak robią wrażenie. Przez osiem lat od premiery w 2012 roku Clash of Clans przyniosło twórcom grubo ponad 7 miliardów dolarów przychodu. Skąd tak ogromny sukces gry strategicznej? Firma Supercell wzięła niezwykle wciągający mechanizm walk pomiędzy osadami, które wcześniej rozwija się poprzez zbieranie zasobów i rekrutowanie za nie żołnierzy (kto nie pamięta polskiej przeglądarkowej gry Plemiona…), a następnie zaproponowała graczom proste mikrotransakcje.
Clash of Clans jest grą darmową, ale niejedna osoba straciła majątek na dokupowaniu surowców wewnątrz gry, więc warto mieć się na baczności i nie dać porwać zbytnio żarowi rozgrywki.
3. Hearthstone – strategia na kartach
Inną grą strategiczną na Androida korzystającą ze sprawdzonych rozwiązań jest Hearthstone. W grze Blizzarda kolekcjonujemy karty, aby tworzyć z nich 30-kartowe talie i mierzyć się w pojedynkach z graczami z całego świata. W zależności od rodzaju karty możemy dzięki niej wystawić poplecznika lub zaatakować przeciwnika czarami, a cel jest zawsze jeden – zbić jego punkty życia z 30 do 0. Dla wielu graczy mobilnych sporą zaletą będzie fakt, że gra jest w całości przetłumaczona na język polski, nie wyłączając genialnego dubbingu. Rozgrywka na wyższym poziomie zamienia się wprawdzie w logiczną łamigłówkę, ale charakterystyczne dla karcianek zasady łatwe do nauczenia, a trudne do opanowania na poziomie mistrzowskim,
Instalacja oraz rozgrywka w Hearthstone są darmowe. Zbieranie kart oraz złożenie dobrej talii może zająć jednak nieco czasu, dlatego wielu graczy decyduje się na kupowanie zestawów kart w ramach mikrotransakcji.
4. Plague Inc. – hit czasów pandemii koronawirusa
Przed wybuchem pandemii koronawirusa była to jedna z wielu ciekawych gier strategicznych, jakie można ściągnąć ze Sklepu Play. Kiedy jednak większość świata przeszła przyspieszony kurs epidemiologii, Plague Inc. wystrzeliła w rankingach popularności. Siedzący na kwarantannie ludzie oszaleli na punkcie gry, w której sami możemy kierować rozwojem pandemii od pacjenta zero do śmierci milionów. Oprócz popularnej w ostatnim czasie otoczki olbrzymią zaletą produkcji jest jej różnorodność – zaawansowane AI oraz nieliniowe scenariusze zależne od decyzji gracza sprawiają, że każda gra będzie inna!
Plague Inc. to gra darmowa, a dodatkowo nie zmusza nas do zakupów w grze, jeśli chcemy jak najszybciej zacząć czerpać przyjemność z pełni możliwości. Mimo to przemyśleć można wykupienie zestawu dodatków, które do klasycznych chorób dołożą m.in. plagę zombie!
5. ROME: Total War – klasyczny RTS także w wersji na Androida!
Jak udowodniła chociażby lista najlepszych gier wyścigowych na Androida, przenoszenie świetnych gier z konsol oraz komputerów osobistych na urządzenia przenośne jak najbardziej ma sens. Mimo iż gry strategiczne kojarzone są przede wszystkim z myszką, czyli urządzeniem sterującym zapewniającym odpowiednią precyzję, klasyk gatunku RTS znalazł swoje miejsce również na smartfonach. W Rome: Total War dowodzimy w czasie rzeczywistym armiami należącymi do jednej z 19 frakcji, a oprócz umiejętności taktycznych musimy wykazać się również niemałym zmysłem strategicznym. Imperium w trybie kampanii wymaga od nas zaangażowania także na poziomie ekonomicznym, społecznym oraz religijnym!
Podobnie jak wymienione wcześniej This War of Mine, ROME: Total War również wymaga od nas wydania 50 zł. W tym przypadku płacimy jednak nie tylko za świetną grę, ale także podróż wehikułem czasu do przeszłości. Zarówno jeżeli chodzi o realia historyczne, jak i świat gamingu.