Najlepsze gry na iPhone – top 5

1. World of Goo – jednogłośnie najlepsza gra na iPhone’a

Żaden z recenzentów uznanych portali gamingowych nie odważył się wystawić World of Goo oceny słabszej niż 9/10! Najlepsza gra na iPhone’a jest przedstawicielem gatunku gier logicznych, ale nie tylko wymagająca intelektualnie rozgrywka, polegająca na łączeniu ze sobą tytułowych glutów i doprowadzania ich na szczyt planszy, odpowiada za niesamowity sukces tytułu. Wsławił się on również techniczną i klimatyczną doskonałością, łącząc dopracowanie plansz i implementację do rozgrywki podstawowych praw fizyki ze świetną fabułą i nastrojową muzyką. Nic nie zmieniło 10 lat, które upłynęły od premiery!

World of Goo kosztuje 23,99 zł. W App Store trudno znaleźć opinie graczy, którzy nie byliby z tego wydatku zadowoleni!

2. Meteorfall: Journey – karcianka doskonała

Inną doskonałą produkcją na iOS jest Meteorfall: Journey, który szybko doczekał się równie dobrze ocenianego sequela w postaci Meteorfall: Krumit’s Tale. Mamy tu do czynienia z grą typu roguelike, tyle że z rozgrywką opartą na innym gatunku. W przypadku Starbeard, jednej z najfajniejszych gier na iPhone’a, mieliśmy do czynienia z mariażem z „match 3”, a tutaj następiło połączenie z karcianką. Dzięki temu system rozwoju znany z RPG nie sprawia wrażenia sztucznego i pozwala cieszyć się nieskończonymi możliwościami losowo generowanych przygód.

Nowszy i lepiej zoptymalizowany na iPhone Meteorfall: Krumit’s Tale nabędziemy w App Store za 32,99 zł, podczas gdy Meteorfall: Journey kupimy za 18,99 zł.

3. Legend of Grimrock – dungeon crawler lepszy niż Diablo

Kolejną doskonale ocenianą produkcją jest Legend of Grimrock. Dungeon crawler przeniesiony z komputerów osobistych wyłącznie na iOS to idealna propozycja dla fanów Diablo. Do czasu wydania Cywilizacji 6 uznawana była za najlepszy port gry z PC na urządzenia przenośne, choć oczywiście ma znacznie mniejszy stopień skomplikowania. Pozwala zebrać drużynę 4 postaci z typowego świata fantasy, a następnie rzucić się z nimi na podbój lochów!

Legend of Grimrock miało swoją premierę w 2015 roku. Obecnie cena w App Store opiewa na 23,99 zł, a zakup zapewnia dziesiątki godzin oldschoolowej zabawy dla wszystkich fanów RPG!

4. Anomaly: Warzone Earth – najlepsza polska gra w App Store

Polscy twórcy gier wyrobili sobie przez lata dobrą markę na rynku gier konsolowych i PC-towych. Stoją za tym nie tylko sukcesy CD Projekt RED oraz Techlandu, ale również nieco mniejszych podmiotów, takich jak Bloober Team czy 11 bit studios. Ci ostatni znani są z przenoszenia swoich przebojów z PC na urządzenia przenośne. Dotyczy to This War of Mine oraz absolutnego lidera wśród recenzowanych gier na iOS – Anomaly: Warzone Earth. Odwrócenie popularnego gatunku “obrona wieży” w stronę ataku sprawiło, że taktyczna i strategiczna część gry ma posmak jednocześnie znajomy, i szalenie nowatorski.

Najlepiej oceniana polska gra w App Store kosztuje 18,99 zł. W tej cenie dostajemy nie tylko wciągającą kampanię, ale również dodatkowe tryby gry!

5. Sid Meier’s Civilization V‪I‬ – najlepsza gra strategiczna na iOS

Przedstawiciel jednej z najpopularniejszych serii gier w historii był wielkim nieobecnym listy najlepszych gier strategicznych na Androida, ale w przypadku tytułów na iPhone’a już go nie zabraknie. Civilization VI to produkcja oparta na schemacie 4X, czyli explore, expand, exploit, exterminate, a więc prowadzących wybraną przez nas frakcję od odkrywania mapy, poprzez jej rozwój i wyzyskiwanie do maksimum wszelkich zasobów, aż do wytępienia przeciwników. Choć ze względu na stopień skomplikowania lepszy będzie iPad, gracze smartfonów Apple również powinni być zadowoleni, o ile tylko znajdą 3,1 GB dostępnej pamięci wewnętrznej.

Najlepsza strategia jest jednocześnie najdroższą grą w App Store. Mimo iż demo ściągniemy za darmo, pełna wersja kosztowała będzie 94,99 zł. Ceny za pojedyncze dodatki (razem jest ich siedem) rozciągają się od 23,99 zł do nawet 139,99 zł za rozszerzenie Rise and Fall!